Archive for the ‘Běh’ Category

15. ročník Královské pětimíle je minulostí

Přestože bylo 17. března, zima se ještě nechtěla vzdát. Brzy ráno byl jeden stupeň pod nulou a odpoledne rtuť teploměru klesla ještě o čtyři stupně níž. I tak stálo v jedenáct hodin na startu jubilejního a dost možná také posledního, patnáctého ročníku Královské pětimíle třicet šest „otužilců“.

S tratí, s mrazivým počasím i se všemi soupeři si hravě poradil Milan Kožák z SC Start Karlovy Vary a časem 29:46 zvítězil nejen v kategorii padesátníku, ale hlavně absolutně. Druhý protnul pomyslnou cílovou pásku vítěz kategorie mužů do 39 let Jan Kasal z AK Sokolov a třetí proběhl cílem Václav Bechiňský, druhý z kategorie nejmladších mužů, reprezentující New Roll Rounners.

Z žen se jako první objevila v cílové rovince Kožakova klubová kolegyně Romana Lubinová, vítězka kategorie žen nad 35 let, druhá byla Nela Kristenová z karlovarského Triatletu, pro změnu vítězka ženské kategorie do 34 let a třetí skončila Barbora Kulhánková, druhá ve starší kategorii.

Kategorii čtyřicátníku vyhrál František Brožek z Witte Nejdek a v kategorii šedestáníků uspěl Petr Szász z pořádajícího klubu Ultrasport Sokolov.

Pořadatelům se nakonec zdařilo i velmi rychle vyhlásit vítěze jednotlivých kategorií, když vše bylo ukončeno již 65 minut po startu závodu. Snad tedy odjížděli všichni spokojeni a nestihli příliš promrznout. Patnáctý ročník je minulostí a kdybychom se na dalším ročníku Královské pětimíle už neviděli, pak všem účastníkům – nejen těm letošním, ale i účastníkům z předchozích čtrnácti ročníků – moc děkujeme a přejeme jim mnoho nejen sportovního zdaru.

Kompletní výsledky najdete tady.

Sokolovský den vytrvalosti

Po dlouhé době můžeme opět prohlásit, že na některých regionálních závodech měl Ultrasport Sokolov velkou účast. I když pomineme „odpadlého“ :D Petra Ontka, tak přesto sotva desetičlenný klub na dvou závodech této akce „nasadil“ na tratě 6 svých reprezentantů. Sokolovské hodinovky se zúčastnili Vít Chocholouš (6. V kategorii za 12 928 m), Petr Szász (7./12 775 m) Dagmar Hůrková (10./11 259 m) a Martin Mikač (14./10 460 m).

Cooperova testu pro veřejnost se pak zúčastnili Jiří a Matouš Hůrkovi (Jiří – 5./2 799 m; Matouš – 20./2 230 m).

Pořadatelům z AK Sokolov děkujeme, že nám takto velkou účast na těchto pěkných závodech, doslova doma pod nosem, umožnili a všem našim běžcům děkujeme za reprezentaci klubu.

Absolutní výsledky hodinovky hledejte zde, výsledky prvního Cooperova běhu zde a výsledky třetího Cooperova běhu zde. Pokud se chcete vidět na fotkách, můžete to zkusit tady a tady.

Veterán Filingr prohnal mladíky

zleva Maurer, Ponc, Schütze

zleva Maurer, Ponc, Schütze

V první jarní den proběhl na cyklostezce vedoucí z Královského Poříčí do Lokte již 12. ročník běžeckého závodu Královská pětimíle. Na trati, jen o 45 metrů delší než je osm kilometrů, přivítali pořadatelé z Ultrasportu Sokolov celkem 57 běžců a běžkyň. Vzhledem k tomu, že závod termínově kolidoval s mistrovstvím ČR v krosu, nezúčastnila se ho regionální běžecká špička. I tak ale bylo zaběhnuto šest kvalitních časů pod třicet minut a o napínavé osobní souboje nebyla nouze.

V absolutním pořadí nakonec prohnal veterán Čeněk Filingr startující za Triatlet Karlovy Vary mladíky z AK Sokolov. Zvítězil sokolovský Peter Maurer, před již zmíněným Filingrem, vítězem kategorie padesátníku. Na třetí místo se prosadil Maurerův klubový kolega Martin Ponc. Na druhém místě v padesátnících a těsně pod stupni vítězů v absolutním pořadí skončil Milan Kožák z SC Start Karlovy Vary. Na pátém a šestém místě absolutně se seřadili dva medailisté kategorie 40-49 let. Vítěz této kategorie Štěpán Boháček z AS 10 LIFE a stříbrný Slávek Švejdar z karlovarského Triatletu.

Ženskou kategorii do 34 let vyhrála Eliška Brožková z TJ Klášterec a kategorii nad 35 let Martina Stehlíková z SOHV Abertamy.

Výsledky.

Třetí účastnický rekord v řadě

Běžecký boom v České republice se odrazil i na naší běžecké akci. V krásném jarním počasí si osmikilometrovou trať 11. ročníku závodu, vedoucího z Královského Poříčí po cyklostezce na obrátku kilometr před Loktem a zpět, přišlo proběhnout rekordních 85 běžců. Tím byl překonán účastnický rekord z loňského roku o 16 běžců. Organizátoři z Ultrasportu Sokolov byli velmi potěšeni, a to je přitom čekaly ještě kvalitní sportovní výkony.

Ten nejkvalitnější zaběhl absolutní vítěz, a tím i vítěz kategorie do 39 let, Jan Sokol z AK Sokolov, když časem 27:09 zaostal jen o 14 sekund za traťovým rekordem. O 31 vteřin později doběhl Tomáš Ekl reprezentující Iron Stars Beroun. Třetí potom skončil vítěz kategorie mužů do 49 let Milan Kožák z SC Start Karlovy Vary časem 27:49. Pod třicet minut se dostal ještě druhý z této kategorie Slávek Švejdar z Triatletu Karlovy Vary. Kategorii padesátníků opanoval v čase 31:09 Michal Landiga běžící v dresu Lyžařského klubu Abertamy a vítězství šedesátníků pro sebe získal Petr Szász z pořádajícího klubu.

Nejrychlejší z žen byla vítězka kategorie 35-49 let Romana Lubinová z SC Start Karlovy Vary v čase 34:14. Jen o 6 vteřin později doběhla druhá absolutně i v této kategorii karlovarská Gabriela Švejdarová. Třetí skončila Martina Kabilová z ACES Teamu Karlovy Vary. Absolutně čtvrtá doběhla vítězka kategorie do 34 let Anna Nunvářová z Interplast Sportu. V kategorii zralých dam brala zlatou medaili karlovaračka Iveta Vyšínová.

Děkujeme všem, kteří se přijeli proběhnout, ustanovit tím nový účastníky rekord a také vytvořit tu správnou pohodovou běžeckou atmosféru. Rádi jsme vás viděli a rádi vás uvidíme i napřesrok.

Zde najdete výsledky závodu.

Mrazivé jubileum ozdobil účastnický rekord

Původně jsme vám – běžcům chtěli k desátému ročníku připravit pár specialitek. Prodloužit trať o dva kilometry (desátý ročník = deset kilometrů), zázemí na statku Bernard, pamětní ceny atd. Plány byly velkolepé, jenže člověk míní a život mění. Už v loňském létě, kdy se nám narodil nedonošený syn Šimon, jsme zavětřili potíže a nakonec se ukázalo, že závod o třídu výš je prostě nyní mimo naše kapacity. A tak jsme přestali brát desítku před názvem našeho závodu v potaz a zachovali se, jakoby se žádné jubileum nekonalo. Jakoby se nechumelilo.

A ono se vlastně nechumelilo. Sice na tuto dobu nezvykle mrzlo, ale vločky se z nebe snesly jen výjimečně, možná si jich mnozí ani nevšimli. Velmi jste nás, milí běžci, překvapili svou účastí. A je pěkné, že když jsme vám nemohli k jubileu nadělit dárek v podobě propracovanější akce my, nadělili jste nám jej v podobě účastnického rekordu vy. Šedesát devět běhuchtivých lidiček je v počasí, kdy rtuť teploměru tvrdošíjně odmítala opustit pozici nacházející se pod nulou, více než skvělá účast. A za tu vám ještě jednou děkujeme.

S tvrdou umrzlou tratí, ozdobenou jen velmi zřídka několika zamrzlými loužemi, se nejlépe popasoval Pavel Procházka z AK Sokolov. Kromě toho, že je ve formě, dokládá jeho čas pouhých 17 vteřin za traťovým rekordem i to, že zmrzlá trať umožňovala zaběhnutí opravdu kvalitních časů. Za Pavlem se seřadili vítězové veteránských kategorií. Druhý byl vítěz čtyřicátníků Milan Kožák z SC Start Karlovy Vary a třetí padesátník Čeněk Filingr reprezentující Triatlet Karlovy Vary.

Jako pořadatelům nám bylo velkou ctí přivítat na trase olympioničku Ivanu Sekyrovou, která kralovala ženám a za sebou nechala kromě tří prvních i všechny muže. Druhá proběhla cílem vítězka kategorie žen do 34 let, věkem sotva dorostenka Barbora Pribičinová za Triatletu a třetí byla druhá veteránka Renata Zatloukalová z ACES teamu Karlovy Vary, když jen těsně o tři vteřiny porazila svou klubovou kolegyni Gábinu Švejdarovou (3. v kat. nad 35 let).

Na pátém a šestém místě absolutního pořadí se umístili stříbrní z kategorie mužů veteránů nad 40 let, resp. mladých do 39 let. A to tvůrce Nočních můr Pavel Fišer a sokolovský orienťák Karel Rambousek. V kategorii padesátníku byl druhý karlovarský Jiří Vyšín a v šedesátnících pak za vítězem Karlem Roučou z TJ Slavie Karlovy Vary, Oldřich Dvořák z Triatletu. Druhá v mladší z ženských kategorii doběhla Eva Roudnická z AK Sokolov.

Třetí místa v kategoriích obsadili Nový (AK Sokolov), Z. Procházka (ACES KV), Szász (Ultrasport Sokolov), Václavek (ŠAK Chodov), Kleinová (M.Lázně) a již zmiňovaná Švejdarová.

Ještě jednou si na konci tohoto článku dovolím všem účastníkům poděkovat za hojnou účast a budu doufat, že se setkáme na startu Královské pětimíle, před jejímž názvem budou dvě jedničky. Ale nebojte se, jedenáct kilometrů pro vás nechystáme…. :)

K5 2012: Překvapivý účastnický rekord

Už nám zbývá jen necelý rok do jubilejního desátého ročníku Královské pětimíle.

24. března totiž 58 běžců pokořilo podeváté trať dlouhou 8045 metrů, tedy pět anglických mil, z Královského Poříčí podél řeky Ohře směrem na Loket a zpět. Sice nebyla jen těsně překonána hranice kopy běžců, ale účastnický rekord, který doposud držela léta 2006 a 2011, nás vzhledem ke konkurenci Mistrovství ČR v krosu a první etapy cyklistického Bahna, konaných ve stejný den, velmi mile překvapil. Do karet nám přihrálo velice vydařené slunečné jarní počasí a také rostoucí zájem o běh jako takový. Na start pětimíle se totiž postavilo mnoho borců, se kterými jsme se dosud u nás nesetkali.

Pro vítězství si v početném poli doběhl stylem START-CÍL Honza Sokol z AK Sokolov s velkým náskokem na Martina Černého z AC Trial Plzeň. Třetí dokončil závod vítěz kategorie 40-49 let Slávek Švejdar z karlovarského Triatletu a čtvrtý pak vítěz kategorie 50-59 let František Šika z AC Trial Plzeň. Vítěz šedesátníků Karel Rouča z cyklistického oddílu TJ Slavia Karlovy Vary doběhl v absolutním pořadí na pěkném 20. místě, ale hlavně překonal časem 33:20 stávající traťový rekord této kategorie o celých 22 vteřin. Ten byl doposud v držení Manfreda Krassy z ŠAKu Chodov, který letos skončil v této kategorii na druhém místě.

V ženách ukázala všem záda lyžařka z Abertam Eva Hejtmánková, vítězka kategorie nad 35 let. Druhá byla Gabriela Švejdarová z ACESu Karlovy Vary, a to jak v kategorii nad 35 let, tak absolutně. Teprve třetí v absolutním ženském pořadí doběhla vítězka nejmladší kategorie Anna Nunvářová z Witte Bike Teamu Nejdek.

Na závěr bych se chtěl ještě touto cestou omluvit všem běžcům, kteří tápali, kde je cílová čára a přišli tak o drahocenné vteřiny.  Poprvé se mi totiž, bohužel, podařilo, odstartovat závod, aniž bych předtím všem sdělil, že cílová čára se nachází o 45 metrů dál, než start. Náš klub se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za devět let. :) Věříme, že si cestu na start Královské pětimíle najdete i příští rok, kdy se bude konat (jak již bylo výše napsáno), desátý ročník tohoto běhu.

Výsledky.
Fotografie.

Čtyřstovka a pětistovka

Pochlubím se tentokrát sám.

Dne 15. ledna jsem dovršil na třetím závodu Chebské běžecké zimy čtvrtou stovku účastí na běžeckých závodech. Startoval jsem v kategorii příchozích a tento závod se mi shodou okolností podařilo vyhrát.

Skoro o měsíc později, 12. února, jsem startoval v posledním čtvrtém závodě Chebské běžecké zimy. Opět v kategorii příchozích, opět se mi podařilo zvítězit a znovu jsem dovršil stovku závodů. Tentokrát pátou stovku závodů bez ohledu na disciplínu. Celou tuto pro mne přelomovou událost ještě zastřešilo vítězství v celém seriálu Chebské běžecké zimy (v kategorii příchozích).

Z půl tisíce závodů, jak už je z článku patrno, je převážná většina běžeckých (včetně orienťáků). Ale v seznamu se dají najít i triatlony, aquatlony, cyklistika, plavání, běhy na lyžích, karate, basketbal, fotbal, všemožné atletické disciplíny od technických (výška, dálka, trojskok, koule, oštěp atd.) až po pět desetibojů nebo vrhačské pětiboje. V seznamu jsou také netradiční soutěže, pár adrenalinových disciplín, rafting, motorismus, ale i taková poklidná odvětví, jakými jsou minigolf či bowling.

Zátopkův zlatý týden

Vyhlášení Mistrovství kraje na 10000 metrů

Vyhlášení Mistrovství kraje na 10000 metrů

Přesně ve stejné dny (a dokonce se stejnými časy startu), kdy Emil Zátopek na Olympijských hrách v Helsinkách roku 1952 vybojoval trojici olympijských vítězství v závodech na 10.000 m, 5.000 m a v maratónu,  proběhla trojice stejných závodů v  Plzni na Zátopkově zlatém týdnu. Tento netradiční trojboj, který je poctou slavnému českému běžci, jemuž se v Helsinkách povedlo něco, co už nikomu později, se konal od 20. do 27. července. Dvacátého proběhla desítka v Plzni, dvacátého čtvrtého pětka ve Stříbře a sedmadvacátého pak závěrečný maratón v Plzni u Bolevských rybníků.

Této netradiční série se zúčastnili také běžci Ultrasportu. Kompletní Zátopkův zlatý týden dokončila Dáša Hůrková, která se tak zařadila mezi pouhých jedenáct běžců, kterým se to letos povedlo. Jelikož z těchto jedenácti běžců byly pouhé dvě ženy, obsadila v tomto seriálu 2.místo. V maratónu skončila třetí, na desítce čtvrtá a na pětce sedmá. Jednotlivé závody byly také Mistrovstvím Plzeňského a Karlovarského kraje a Dáše se podařilo vybojovat bronzovou medaili na trati 10000 metrů a na poloviční trati skončila pátá. Paradoxně na maratónu, kde si nejvíce věřila, je bez umístění, neboť se na startu nesešli tři závodnice z kraje, aby mohly být výsledky vyhlášeny.

Tří závodů se zúčastnil také Jiří Hůrka. Namísto maratónu však zvolil pouze vložený závod na deset kilometrů, kde vybojoval druhé místo.  V běhu na 10.000 metrů skončil 30. (9. v Mistrovství Plzeňského a Karlovarského kraje)  a na pětce 34. (11. v MPlzKVK).

Pouze maratónu se zúčastnil Petr Szász, který v horkém počasí nebyl se svým výkonem absolutně spokojený, ale přesto vybojoval 1.místo ve své kategorii, celkově 32. a 7. v MPlzKVK.

Výsledky závodů na 10000 metrů, na 5000 metrů, maratónu a celého Zlatého týdne.

K5 2011: Procházka, veteráni a žákyně

Kdy: Sobota 26.března 2011 11:00
Kde: cyklostezka z Královského Poříčí do Lokte
Co: 8.ročník běžeckého závodu Královská pětimíle
Kolik: 8045 metrů

Letí to, letí. Letos jsme opravdu uspořádali již osmý ročník Královské pětimíle, kterému familiárně přezdíváme K5. Předpovědní modely, rosničky a meteorologové nás vzhledem k tomu, že letos nebyl k dispozici Královský hostinec, hodně vystrašili. Právě na sobotu totiž předpověděli jediný den s opravdu špatným počasím v dlouhé řadě dnů s počasím pěkným. Slota se však naštěstí nekonala a přestože bylo celkem chladno, párkrát na nás vykouklo i sluníčko.

V rozhodný den pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011 sečetli organizátoři na startu závodu 57 běžců a běžkyň. A jelikož všichni v pořádku dorazili do cíle, mohli také nahlásit vyrovnání účastnického rekordu (na startu bylo v roce 2006 o jednoho běžce více).

Padesáti šesti závodníkům brzy po startu ukázal záda pátý z letošního českého krosového mistrovství na mílařské trati Pavel Procházka z AK Sokolov. Svůj náskok až do cíle pouze zvyšoval a druhého v absolutním pořadí (vítěze kategorie čtyřicátníků) Milana Kožáka z AC Startu K.Vary za sebou nechal o více než minutu. Třetí skončil o dalších devět vteřin zpět také čtyřicátník Slávek Švejdar (Triatlet K.Vary).

Abychom měli kategorii čtyřicátníků kompletní, je nutno dodat, že pro bronzovou medaili si doběhl Jiří Hadrava (TJ Slavia K.Vary), který absolutně obsadil páté místo.

V absolutním pořadí na čtvrtém místě, ale ve své kategorii padesátníků jednoznačně vítězně, proťal pomyslnou cílovou pásku Michal Landiga běžící v dresu LK Abertamy. O dvě minuty za Landigou skončil na druhém místě Pavel Krieger z AK Sokolov. Jediným zástupcem pořádajícího klubu Ultrasport Sokolov na bedně pak byl právě v této kategorii Petr Szász. Tomu se podařilo protlačit na bednu v každém ze svých startů na K5 a celkově byl mezi prvními třemi už po sedmé (4-1-2).

Šedesátníky povodil od začátku až do konce „zelenáč“ této kategorie, cyklista TJ Slavia K.Vary Karel Rouča. Za sebou nechal favorita Manfreda Krassu z ŠAKu Chodov. Na bronzový stupínek se postavil další chodovský běžec Bohuslav Václavek.

Při neúčasti mistrovskými medailemi ověnčené Ivany Sekyrové, která startovala na vložené desítce při MČR v běhu na 100 km, se o čelní posty porvalo mládí. A to doslova. Ze souboje dvanáctileté Báry Pribičinové (Triatlet K.Vary) a o rok mladší Elišky Brožkové (MDDM Ostrov) vyšla vítězně prvně jmenovaná, nedávná stříbrná medailistka z MČR v krosu kategorie mladších žákyň. Třetí v absolutním pořadí skončila vítězka kategorie žen nad 35 let, zástupkyně lyžařského klubu z Abertam Eva Hejtmánková.

O druhé místo ve veteránské kategorii svedly tuhý souboj Martina Kabilová (ACES Team K.Vary) a Radka Lelková (TJ Slavia K.Vary). O tři vteřiny dříve v cíli byla nakonec Martina.

Obě mladší žákyně doplnila na stupních vítězů kategorie žen do 34 let Eva Roudnická startující za AK Sokolov.

Za organizátory bych chtěl všem běžcům poděkovat za účast (vyrovnání účastnického rekordu nám udělalo radost) a obci Královské Poříčí za vytrvalou podporu, neb právě vytrvalost je tou vlastností, které si lidé jako my velmi cení.

Výsledky.

Dáši čtvrtý reprezentační start

Zatímco v České republice probíhal běžný pracovní čtvrtek (a pátek), ve francouzském Brive la Gaillarde slavili 13.května Nanebevstoupení páně. A svůj svátek tu měli i běžci, kteří holdují běhům delším než je maratón. V tomto případě se tu sešli, aby poměřili své síly na MS a ME v běhu na 24 hodin.

Počasí se oproti předchozím dnům, kdy toto město s přízviskem statečné zalévaly silné lijáky, umoudřilo a i když v noci připravilo závodníkům chladné až doslova frišné chvilky, jen sotva čtyři stupně přesahující nulovou hranici, ani jednou jedinkrát nekáplo.

Na start závodu na náměstí Charlese de Gaullea nedaleko nádherného kostela Sv. Martina, pocházejícího ze 12. století, se postavila také reprezentantka našeho klubu Dáša Hůrková. Byl to její čtvrtý reprezentační start a také jubilejní dvacátý ultramaraton. Od začátku sice neměla zrovna na růžích ustláno, ale i přes několik problémů jí kilometry pěkně naskakovaly. Když pak těsně za třináctou hodinou dosáhla své druhé nejrychlejší stovky, zdálo se, že bude útočit na svůj osobní rekord, který má hodnotu 171, 693 km.

 

Bohužel okolo čtrnácté hodiny závodu se ozvala Dáši noční můra posledních čtyřiadvacetihodinovek – žaludek. Po tom, co se podruhé vyzvracela (tentokráte opravdu silně), nebyla už vůbec schopna běhu. Nejenže jí druhé vrhnutí neuvěřitelně vyčerpalo, ale žaludek se nedal do pořádku a až na drobné výjimky se sebou nedovolil běžecky natřásat.

Navíc dalšími nauseami pohrozil i při přijímání potravy a tekutin, takže Dáše pro závěrečných téměř deset hodin musely stačit přesně tři hroznové cukříky a jen několik málo drobných loků vody. To byl také další důvod pro to, nepokoušet běh. Sama tuto situaci popsala větou: „Nohy by chtěly, ale žaludek odmítal.“

Dáša odjížděla do Brive s tím, že 150 km za 24 hodin nebude propadák. Přiměla se tedy k tomu, dochodit na tuto metu a v závěru si mohla jako čtvrtá česká reprezentantka poprvé dovolit ten luxus posadit se a zatleskat všem svým (nikoliv soupeřům, ale) spoluběžcům.

České ženy nakonec skončily v týmech na mistrovství Evropy o jedno místo hůře než vloni v Bergamu, když obsadily 9. místo. Na mistrovství světa se přeci jen sjela větší zámořská konkurence, a tak musely vzít protentokrát zavděk 13. místem.

Dáša si odvezla z Brive la Gaillarde výkon 151, 458 km, 45. místo z ME, 61. místo z MS, přesvědčení, že pokud nevyřeší problémy se svým žaludkem, nemá valného smyslu se pokoušet o výkony při čtyřiadvacetihodinových bězích a jednu pozitivní věc – vědomí první čtyřiadvacetihodinovky, při které nepotřebovala spát. A ještě přidávám, jak vše prožívala sama Dáša.

Výsledky: ženy a muži.

Ve zkratce

29.6. Svátek oslavil Petr Szász. Přejeme vše nejlepší.

24.6. Svátek oslavil Jan Bock. Přejeme vše nejlepší.

18.6. Matouš Hůrka se zúčastnil druhého závodu série Boulderděti. Výsledky hledejte zde.

16.6. Svátek oslavil Šimon Hůrka. Přejeme vše nejlepší.

15.6. Svátek oslavil Víťa Chocholouš. Přejeme vše nejlepší.

10.6. Matouš Hůrka se zúčastnil závodu v lezení na rychlost- Kladrubský expres. Výsledky.

8.6. Petr Szász oslavil narozeniny. Přejeme vše nejlepší.

26.5. Matouš Hůrka zvítězil v závodu v lezení na obtížnost- Májový open ve Stříbře. Výsledky.

Kalendář akcí

Počasí v regionu
Rubriky